Laptop lub komputer wolno działa? Sprawdź to w 5 minut!Laptop, komputer lub netbook wolno działa, długo się włącza? Przyczyną może być zbyt mała ilość pamięci RAM! Z nami sprawdzenie tego zajmie dosłownie 5 minut, bez wychodzenia z domu i bez wiedzy technicznej. Zacznijmy może od tego, co to jest pamięć operacyjna - RAM i do czego służy. W dużym skrócie w pamięci tej przechowywane są dane programów, z których aktualnie korzystamy my i nasz komputer, oraz to, co udało nam się w tych programach zrobić. Zawartość pamięci RAM jest wczytywana z pamięci stałych takich jak dyski twarde, płyty, pamięci masowe, a sama pamięć RAM jest podtrzymywana dzięki napięciu i musi być odświeżana – po odłączeniu zasilania dane z pamięci RAM są tracone. Dlatego też po zakończeniu pracy należy zapisać pliki, nad którymi pracowaliśmy i prawidłowo wyłączyć komputer. Podsumowując im z większej ilości programów korzystamy i im bardziej wymagające są programy tym więcej pamięci RAM potrzebujemy. Gdy brakuje nam potrzebnej pamięci, to nasza maszyna zastępuje ją pamięcią wirtualną, która najczęściej wydzielona jest z części naszego dysku twardego – kilkukrotnie wolniejszego w odczycie, zapisie i dostępie do danych od pamięci RAM, co staje się przyczyną wolnego działania całego zestawu komputerowego i przez to naszych nerwów.


Jak sprawdzić ile pamięci posiada nasz komputer, laptop lub netbook?

W części praktycznej przygotowaliśmy opis do Windows 7, ale analogicznie odbywa się to w innych systemach operacyjnych. Zilustrowaliśmy nasze działania i jako pierwsze od lewej jest zawsze zdjęcie z Windows 10/8, drugie Windows 7, a trzecie z Windows XP. Rozwijamy menu Start i odnajdujemy pozycję Komputer, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i odnajdujemy pozycję właściwości, klikamy na nie lewym przyciskiem myszy. Dla Windows'a 8/10 wciskamy klawisz z logo Windows w dolnej lewej części klawiatury i wpisujemy ciąg znaków "ten komputer", potem klikamy na nim prawym przyciskiem i z listy wybieramy właściwości.Rys. 1. Start - Windows 10, Windows 7, Windows XP.

Ukaże się ekran, z którego będziemy mogli odczytać aktualną ilość całej dostępnej pamięci RAM w pozycji Zainstalowana pamięć (RAM):

W naszym przypadku (Windows 7) są to 4 GB. Teraz warto sprawdzić ile pamięci aktualnie potrzebuje nasz zestaw Komputerowy. Można to zrobić uruchamiając Menadżera zadań wciskając jednocześnie 3 przyciski z klawiatury Ctrl + Alt + Del (Delete). Jeśli pojawi się nam dodatkowe menu to z listy wybieramy Uruchom Menadżera zadań. W Menadżerze wybieramy zakładkę Wydajność i ukaże się nam taki oto wykres rysowany w czasie rzeczywistym:

Rys. 3. Menadżer zadań - Windows 10, Windows 7, Windows XP.

Warto zwrócić uwagę na to, iż zupełnie inaczej będzie się prezentowała ilość aktualnie używanej pamięci po samym włączeniu komputera, a inaczej po włączeniu codziennie używanych programów i co ważne rozpoczęciu pracy w nich. Gdy używamy w przeglądarce internetowej kilku zakładek jednocześnie to koniecznie włączmy je w momencie sprawdzania, oraz gdy korzystamy np. z programu do obróbki kilku zdjęć jednocześnie też otwórzmy kilka zdjęć. Warto sprawdzić jak wygląda ilość potrzebnej nam pamięci po dłuższym czasie korzystania z komputera. W naszym przypadku, gdy zaczynałem pisać tą wypowiedź komputer używał 1,39 GB pamięci RAM, w tym momencie jest to już 1,75 GB a ciągle używam tych samych programów. Komputer, z którego korzystałem (Windows 7 64 bit) posiadał 4 GB zainstalowanej pamięci RAM, używał jej do 1,75 GB, więc pozostawało jeszcze 2,25 GB zapasowej pamięci, która w danym momencie nie była używana. Warto pamiętać o zapasie pamięci tak by w momencie korzystania z nowo zainstalowanego programu nie okazało się, że problem spowolnionego komputera zaczyna występować. Moim zdaniem w zupełności wystarczy zapas 20-30%. Oczywiście, jeśli zbraknie nam pamięci to komputer nie przestanie pracować, ale znacząco zwolni swoje działanie, a brakującą pamięć zacznie pobierać z pamięci wirtualnej umieszczonej na kilkukrotnie wolniejszych nośnikach.

Jaka jest sugerowana ilość pamięci RAM w zależności od systemu operacyjnego?

Poniżej zamieszczamy sporządzoną przez nas tabelkę wraz z podziałem na systemy operacyjne i ich wersje bitowe.

System Minimalna ilość pamięci Sugerowana ilość pamięci
XP 32 bit 2 GB 2 GB
XP 64 bit 2 GB 2 GB
Vista 32 bit 2 GB 3 GB
Vista 64 bit 3 GB 4 GB
7 Starter 2 GB 3 GB
7 32 bit 3 GB 3 GB
7 64 bit 4 GB 4 GB
8 32 bit 3 GB 3 GB
8 64 bit 4 GB 8 GB
10 32 bit 3 GB 3 GB
10 64 bit 4 GB 8 GB

Należy też pamiętać o tym, że nieuzasadnione jest montowanie większej niż 3 GB ilości pamięci RAM na 32-bitowym systemie operacyjnym. Systemy te nie obsługują pełnych 4 GB RAM i w ich przypadku 3 GB RAM są wystarczające. Ilości pamięci są ustalone przez nas, ale mogą się różnić z preferencjami wszystkich użytkowników. Ilości dobraliśmy na podstawie doświadczenia i tysięcy laptopów, jakie mieliśmy okazję modernizować. W przypadku użytkowania specjalistycznych programów graficznych, inżynieryjnych lub nawet do grania mogą być potrzebne większe ilości pamięci - nawet dwukrotnie większe niż sugerowana ilość pamięci.

Sprawdziliśmy czy nasz system nie jest spowalniany małą ilością pamięci RAM i co teraz?

Jeśli wykryto za małą ilość pamięci operacyjnej to warto zwiększyć jej pojemność przez dodanie lub wymianę kości. W naszym serwisie odbywa się to praktycznie na miejscu i trwa 5-10 minut. Co ważne nie trzeba zapowiadać swojej wizyty, a większość spotykanych pamięci posiadamy w większych ilościach na miejscu. Dodatkowo przeprowadzimy sprawdzenie innych strategicznych punktów spowalniających współczesne systemy operacyjne. Zapraszamy do usprawnienia sprzętu komputerowego w naszym serwisie.